Kryzys w związku jest sytuacją, która zdarza się wielu związkom, czasami nawet kilka razy w ciągu wielu lat bycia razem. Dzieje się tak, kiedy zróżnicowane znacznie oczekiwania partnerów w zaspokajaniu potrzeb intymności, bezpieczeństwa czy zaufania w obrębie związku prowadzą do rozczarowania. Tak się często bywa, gdy oczekiwania te są nierealne, niezgodne z oczekiwaniami drugiej strony, niewypowiedziane, nie uwzględniające zasobów, wartości i potrzeb pratnera bądź partnerki.
Konflikty jakie rozwijają się w związku z niespełnionymi oczekiwaniami często stają się bardzo burzliwe lub prowadzą do dystansowania się i chłodu emocjonalnego, rozczarowania i poczucia beznadziejności. Zdarza się, że jedno z partnerów w związku, bądź w małżeństwie dochodzi do wniosku, że to z tą drugą osobą jest coś nie w porządku i zmierza do wpłynięcia na jej zachowanie, co z kolei odbierane jest jako atak na wolność, wartości, rodzi się poczucie kontrolowania, oceniania, poczucie bycia niekochanym….
Atmosfera wzajemnych wpływów partnerskich prowadzi do zamkniętego koła negatywnych interpretacji. W konsekwencji konflikt narasta i rozwija się, zaczyna się wzajemne wytykanie sobie błędów, szukanie sprawiedliwości. Partnerzy coraz bardziej oddalają się od siebie. Pojawia się milczenie albo awantury. Może rosnąć poczucie odrzucenia, samotności, braku zrozumienia.
Taka sytuacja zagraża trwałości związku i może prowadzić do zwrócenia uwagi na kogoś poza związkiem np. zaangażowanie się w związek pozamałżeński, lub zbyt silna więź z członkiem rodziny.
W takich kryzysowych przypadkach pomocna może okazać się TERAPIA PARY, MAŁŻEŃSKA, której celem i zadaniem jest:
zdefiniowanie problemów w związku i doprowadzenie do współodpowiedzialności za ich powstanie i rozwiązanie;
skupienie się na problemach związku a nie na indywidualnych cechach partnerów / małżonków;
praca nad nierealistycznymi oczekiwaniami z wypracowaniem konsensusu w zaspokajaniu indywidualnych potrzeb;
nauka konstruktywnego dialogu w związku poprzez jasną komunikację potrzeb i oczekiwań;
wzajemne poznawanie się partnerów.
Najlepsze efekty daje uczestnictwo w terapii obojga partnerów. Psychoterapeuta bądź dwóch psychoterapeutów prowadzi sesje z dwiema osobami jednocześnie.
Nie zawsze udaje się ocalić związek. Ale nawet wtedy można zmniejszyć cierpienie zainteresowanych i ich bliskich, czy poprawić relację bez względu na to czy zostanie się w zwiazku czy podejmie wspólną decyzję o rozstaniu w zgodzie.
© 2017 psychoterapiazamosc.pl